Wybór odpowiedniego okna dachowego może sprawiać wiele kłopotów, nie tylko z wyborem odpowiedniego miejsca montażowego, ale także ze względu na niezwykłą różnorodność produktów udostępnianych nieustannie przez największych producentów. Jako, że każdy dom jest inny i każdy wymaga indywidualnego podejścia, trudno jest stworzyć jednolitą listę według której moglibyśmy się poruszać. Faktem jest jednak, że w przypadku okien dachowych niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na kilka podstawowych elementów. Porządny wyrób charakteryzuje się określonymi parametrami, dlatego też jeżeli wyjątkowo nie znamy się na oknach dachowych powinniśmy zwrócić na nie uwagę w pierwszej kolejności. Ze względu na to, że okna – nawet najlepszej jakości – mogą przepuszczać cenne ciepło, podczas zakupów warto zwracać uwagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła.

Jeżeli jest on niższy niż 1,5, możemy zakładać, że wybrane przez nas okna będą skutecznie zabezpieczać nas przed ucieczką ciepła zimą i pozwalać słońcu przedostawać się do pomieszczenia latem. Podobnie jak współczynnik przenikania ciepła, równie istotnym elementem jest klasa przepuszczalności powietrza. W przypadku wyjątkowo dobrych okien klasa będzie oscylowała wokół 4. Okna muszą być też wodoszczelne, żeby nie spotkała nas jakakolwiek przykra niespodzianka podczas wyjątkowo ulewnej aury, dlatego też szyby powinny skutecznie odpierać nacisk wody pod wysokim ciśnieniem. Zazwyczaj wzorcowe parametry wahają się pomiędzy 1200 a 1250 Paskali, jednak jeżeli zależy nam na przyzwoitym produkcie, z powodzeniem możemy zdecydować się na okna, w których ciśnienie wynosi 900 Paskali. Oprócz wody i przepuszczalności powietrza, na okna działa też siła wiatru, dlatego najlepszym wyjściem byłoby wybieranie okien, których w takim przypadku klasa wynosi od 3 do 4. Jeżeli nie do końca wiemy jak szukać odpowiednich parametrów i na co zwracać uwagę, szukajmy opisów na opakowaniach. Produkty renomowanych marek, jak chociażby okna dachowe Roofstyle, mają precyzyjne charakterystyki umieszczane przez producentów na zewnętrznych warstwach opakowań. Okna powinny chronić nas przed hałasem, dlatego równie istotny jest współczynnik oporu akustycznego. Z pewnością na ten element zwrócą uwagę te osoby, które mieszkają blisko ruchliwych ulic lub też którym zależy na odpowiednim zabezpieczeniu pokojów dziecięcych. Ze względu na to, że okna dachowe są zwykle zdecydowanie większe od standardowych szyb, muszą być w pełni szczelne, żeby zabezpieczać wnętrza przed ewentualnymi hałasami. Najniższa wartość dla współczynnika oporu akustycznego do 30dB, dlatego powinniśmy potraktować ją jako najniższą granicę dla selekcjonowanych przez nas produktów.

kolorowe oknaWiadomo, że każdy z nas ma zupełnie inny gust i inne oczekiwania względem własnych okien, dlatego też producenci nieustannie dopracowują swoje produkty starając się w pełni wpisywać w potrzeby rynkowe. Właśnie dlatego okna dachowe różnią się od siebie wielkością, kształtem i funkcjonalnością, ponieważ poza podstawową – czyli przepuszczaniem światła – mogą być chociażby dźwiękoszczelne, antywłamaniowe, otwierane elektronicznie czy rozsuwane. W zależności więc od specyfiki dachu, wielkości ościeżnicy oraz materiału, okna będą różnić się od siebie. Oczywiście niezbędne jest prawidłowe zamontowanie okna, ponieważ nawet produkt pochodzący od sprawdzonego producenta nie spełni należycie swojej roli jeżeli będzie niedopasowane. Zawsze więc rozsądniej jest poprosić o pomoc sprawdzonych montażystów. Okna, nie tylko okna dachowe, kupujemy na lata, warto więc potraktować przedsięwzięcie jak inwestycję długoterminową. W przeciwnym razie możemy się spodziewać przeciągów, nieszczelności czy utraty bezcennego ciepła, co ma niebagatelne znaczenie zimą, szczególnie wtedy, kiedy intensywnie kontrolujemy rachunki za ogrzewanie. Wiadomo oczywiście, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystko, ponieważ w większości przypadków to, czy wybrane przez nas okna spisują się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uzależnione jest od regularnej obserwacji, jednak kierując się rozsądkiem i starając się zwracać uwagę na interesujące nas parametry, dajemy sobie szansę na to, że nasza decyzja będzie trafna i w ostatecznym rozrachunku będziemy z niej zadowoleni. Okna dachowe to jednak nie tylko sama rama z szybą, ale także akcesoria, które skutecznie poszerzają ich funkcjonalność. Wybierając więc odpowiednie produkty, warto zwrócić uwagę na rolety zewnętrzne, markizy zewnętrzne, standardowe rolety, żaluzje, moskitiery, rolety zaciemniające czy rolety plisowane, bez których trudno wyobrazić sobie odpowiednie wykorzystanie potencjału wybranych przez nas okien. Nowoczesne produkty dopasowane są do potrzeb i oczekiwań rozmaitych gustów, dlatego też z pewnością każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Zewnętrzne rolety i markizy pozwalają nie tylko na ograniczenie dostępu światła, ale także utrzymywanie właściwej temperatury pomieszczenia, niezależnie od tego jaka aura panuje za oknem. Ze względu na to, że – w przypadku rolet zewnętrznych – wykonane są z płytek aluminiowych – są odporne na uszkodzenia, przez co świetnie sprawdzają się tam, gdzie istnieje ryzyko wybicia czy zarysowania szyby. Markizy skutecznie chronią przed słońcem, nie ograniczając przy tym widoczności, przy czym potrafią uatrakcyjnić okno, dodając mu estetycznego rysu, podobnie zresztą jak popularne rolety, które obok podstawowych funkcji zaciemniania wnętrz, posiadają funkcję estetyczną. Ze względu na to, że okna dachowe wymagają zwykle dodatkowego „oprzyrządowania” wybór akcesoriów wydaje się być konieczny, żeby możliwe było skorzystanie z pełnego wachlarza możliwości, oferowanych przez producentów. Zakup okien jest ważną inwestycją, dlatego też powinno się ją dobrze zaplanować i potraktować poważnie, zwłaszcza, że trudno sobie wyobrazić co sezonową wymianę okien. Zwracając uwagę na jakość, odpowiednie parametry i odpowiedzialnych producentów, kupujemy towar, który będzie nam służył przez lata i z którego będziemy zadowoleni. Nie warto więc na nim oszczędzać.