Lakier do włosów jest kosmetykiem niezbędnym niemal każdej kobiecie. Uwielbiamy, gdy nasze fryzury są w idealnym stanie przez cały dzień, bez względu na warunki atmosferyczne. Zanim jednak otrzymałyśmy lakier w takiej formie, w jakiej znamy ją teraz, musiało minąć wiele czasu.

Lakiery od początku przechowywane są w metalowych puszkach z atomizerem umożliwiającym jego rozpylanie. Pierwsze aerozole pojawiły się w latach 40 XX wieku i wcale nie były to puszki z lakierem do włosów, lecz z płynem zabijającym owady. Dopiero później rynek kosmetyczny przejął wynalazek areozolu i umieścił w puszce lakier do włosów. W USA pierwszy lakier do włosów wyprodukowała firma Chase Product, a następnie Helene Curtis Industries, która swój produkt nazwała Spray Net. Szybko stał się on hitem sprzedaży i najczęściej kupowanym produktem kosmetycznym. W rankingach wyprzedał nawet szminkę do ust! Na rynku europejskim pierwszy lakier wyprodukowała firma L’Oreal – nazwano go Elnett i sprzedawany jest po dziś dzień. W produkcie firmy L’Oreal w odróżnieniu od wcześniejszych lakierów zastosowano syntetyczne polimery, które w odróżnieniu od wcześniej stosowanych żywic naturalnych, nie powodowały efektu sklejania włosów, lecz pięknie je utrwalały. Lakiery loreal ze względu na długą tradycję uważane są za jedne z najskuteczniejszych produktów do utrwalenia każdej fryzury. Lata 60 upłynęły więc pod znakiem silnie utrwalonych fryzur, które bez zastosowania lakieru byłyby niemożliwe do wykonania.

W latach 70 pomimo dalszej fascynacji tapirowanymi włosami, zaczęto także mówić o szkodliwych dla środowiska freonach zawartych w lakierach do włosów, a także chlorku winylu, który powodować może problemy zdrowotne. Te wszystkie doniesienia spowodowały w późnych latach 70. spadek zainteresowania tym właśnie produktem. Lata 80 przyniosły jednak falę powrotu do tego typu utrwalenia fryzury. Wpływ na to miał nie tylko ruch punkowy, ale także zmiana części składników zawartych w lakierach. Współcześnie produkowane spraye do stylizacji, są produktami znacznie bezpieczniejszymi dla naszych włosów. Zapewniają utrwalenie fryzury bez efektu sztuczności. Włosy po lakierze są elastyczne, sprężyste i miękkie w dotyku. Często także wzbogacone są w specjalną formułę dodającą włosom objętości, czy zabezpieczającą włosy przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak niesprzyjające warunki atmosferyczne czy promienie słoneczne. Dodatkowo obecnie produkuje się także szampony przeznaczone do konkretnego typu włosów: cienkich, grubych, farbowanych, dzięki czemu możemy jednocześnie utrwalić fryzurę i zadbać o nasze włosy.