Wielu z nas z nadejściem wiosny zapragnie z pewnością rozpocząć bardziej świadome dbanie o swoją sylwetkę i zdrowie. Ostatnio niezwykle modna jest jazda na rowerze, z całą pewnością jest to rodzaj aktywności całkiem sympatyczny i nieobciążający. Nic dziwnego, że znalazł on wielu wielbicieli, który pokochali rowery szczerą miłością. Jak więc znaleźć idealny dla siebie jednoślad?

Z pewnością odpowiednim miejscem, w którym odnajdziemy dopasowany dla nas sprzęt będzie dobrze wyposażony sklep rowerowy. Jeżeli jesteś początkujący pojawia się szereg pytań, na przykład takich jak: jaki rower kupić? Ile pieniędzy przeznaczyć na jego zakup? Gdzie go kupić? Jaki rozmiar wybrać? Z pewnością należy się zastanowić do czego dany rower będzie nam służył – czy jedynie do dojazdów do pracy, do jazdy na rowerze rekreacyjnie? Druga kwestia to finanse, warto się zastanowić ile na dany rower chcemy przeznaczyć pieniędzy. Z pewnością szczery doradca powie ci, że nie należy przesadzać w żadną stronę – zbyt tani rower będzie ciągle się psuł i będziesz musiał w niego wciąż inwestować. Zbyt drogi z kolei to wydatek, który może zniechęcić cię do dalszych inwestycji. Dla początkujących wystarczy rower kosztujący około 1000 zł, jeżeli pragniemy dojeżdżać nim do pracy także w złą pogodę warto kupić rower dostosowany także do takich sytuacji, wtedy będziemy musieli dopłacić kilkaset złotych, tak aby jego cena wynosiła około 1500 – 2000 zł. Oczywistym jest, że profesjonalni rowerzyści będą musieli wydać na rower najwięcej pieniędzy, ponieważ ich rowery będą musiały znosić nawet najbardziej intensywne treningi. Wiadomo, że im lepszy sprzęt, tym więcej będzie on kosztował, ale z drugiej strony będzie on wyposażony w dobrej jakości części, które pomogą nam osiągać coraz lepsze wyniki. Ceny profesjonalnych sprzętów zaczynają się zazwyczaj od 3 tysięcy złotych. Warto także pamiętać aby dopasować rower do naszej wagi, im jesteśmy ciężsi, tym nasz rower powinien być wykonany z lepszej jakości, mocniejszych materiałów. Warto świadomie kupować sprzęt, czyli wybierać dobrej jakości części, które nie będą się szybko niszczyły. Pamiętaj także, że często jeden sprzęt możesz zmienić w inny zamieniając w nim jeden czy dwa elementy. Najbardziej uniwersalne modele, które sprawdzą się w wielu wypadkach – rower trekkingowy, fitness, ATB, czy tak zwany rower crossowy (kross), którymi przemieszczać się możesz zarówno po mieście, jak i na lżejszym terenie na dalszych dystansach.

Zanim kupimy rower warto pamiętać o tym, aby sprawdzić go – to znaczy przejechać się na nim. Niezwykle ważny jest przecież komfort jazdy, zwłaszcza jeżeli pomyślisz, że spędzisz na nim kilkanaście minut dziennie. W dobrym sklepie rowerowym spotkamy się z fachową pomocą sprzedawców, którzy przeprowadzą z nami wywiad dotyczący naszych osobistych predyspozycji, tego jaką cenę chcemy przeznaczyć na interesujący nasz sprzęt. Zaproponują nam także jazdę próbną, a także dopasują sprzęt dla naszej wagi, wzrostu i stopnia profesjonalizmu w jeździe.