Kiedy szukamy torby na konkretną okazję lub torebki, którą nosiłybyśmy codziennie, idealnym rozwiązaniem są te wykonane z e skóry naturalnej. Zalet toreb skórzanych jest wiele. Po pierwsze prezentują się o wiele lepiej niż torebki wykonane z materiałów skóropodobnych. Mimo że w dzisiejszych czasach skóra ekologiczna jest nieustannie ulepszana i przypomina w dużym stopniu skórę naturalną, nie jest w stanie jej podrobić. Nie chodzi tu o snobizm. Skóra naturalna reprezentuje przede wszystkim lepszą jakość.

Pierwsze uszkodzenia torebki wykonanej z tworzywa sztucznego odsłaniają warstwy, które znajdują się pod spodem. Jeżeli torba jest koloru czarnego lub ciemnobrązowego, tektura jest widoczna, a całość prezentuje się wyjątkowo niekorzystnie. W dodatku uszkodzenia te są najczęściej nie do naprawienia, lub też naprawa jest najzwyczajniej nieopłacalna. Torebki ze sztucznej skóry psują się bardzo szybko. Wystarczy, że położymy ją na ziemi kilka razy lub otrzemy się o ścianę. Ulegają one również szybko deformacji pod wpływem przedmiotów, które w niej nosimy. Także ciężar książek i zeszytów sprawia, że paski szybciej się przerywają. W przypadku torebek skórzanych nie mamy takich problemów, ponieważ materiał, z jakiego są wykonane jest grubszy i solidniejszy.

Rzadziej ulegają przerwaniu paski oraz łączenia, szycie i zapięcia. Nosząc torby skórzane nie musimy się tak bardzo przejmować tym, na czym je kładziemy. Bardzo duże znaczenie ma fakt, że jeżeli powierzchnia który ulegnie przetarciu, zawsze będziemy mogły ją zreperować sami lub oddając ją torbę w ręce kaletnika. Lekko zniszczona lub powycierana torebka ze skóry nie stanowi problemu. Nadal prezentuje się korzystnie, a czasami nawet lekkie jej zużycie stanowi nową jakość. Niektóre z nas bowiem doceniają skarby znalezione w sklepach z używana odzieżą i nie przejmują się starym wyglądem kupionych tam torebek. Styl vintage jest ostatnimi czasy dość powszechny, a buszowanie po secondhandach to już nie wstyd, a powód do dumy. Torby skórzane możemy w nich znaleźć w bardzo korzystnych cenach. Często jest tak, że kosztują one mniej niż wykonane ze skóry ekologicznej, które oferowane są przez sklepy sieciowe w centrach handlowych. Zakup prawdziwej skórzanej torebki w sklepie z odzieżą używaną gwarantuje jej oryginalność i nietuzinkowość. Takie znalezisko jest prawdziwym skarbem, oczywiście o ile posiadamy wystarczająca ilość czasu, by szukać. Przed poszukiwaniami tego typu dobrze jest uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać, jeśli po czterech godzinach nic nie wpadnie nam w oko.

Torby skórzane możemy również zakupić w sklepach, które oferują towar nowy. Takie rozwiązanie jest droższe, ale nie gorsze od zakupu torebki ze skóry ekologicznej. Lepiej bowiem jest wydać większą gotówkę raz, niż wymienić torebkę co kilka miesięcy. Także jeśli potrzebna nam jest torba do użytku codziennego, lepiej nie ryzykować i kupić torbę wykonaną z wysokiej jakości materiału, jakim jest skóra licowa lub zamsz.