Każdy remont jest długo planowanym przedsięwzięciem. Bez względu na to, w jakim rodzaju pomieszczenia chcemy dokonać zmiany, zawsze warto jest się odpowiednio do tego przygotować. Dużą realizacją jest zawsze remont łazienki. Jest to pomieszczenie, które bardzo często wymaga gruntownej przebudowy. Ponadto, wszelkiego rodzaju elementy wykończeniowe, dekoracyjne oraz armatura sanitarna nie należą do najtańszych. Jednak każdy, kto zdecydował się na zmiany w łazience z pewnością potwierdzi, że jest to opłacalna inwestycja na kolejne długie lata. A jak zaplanować łazienkę, by po remoncie była nie tylko piękna, ale również funkcjonalna?

Istnieje kilka elementów wykończeniowych i dekoracyjnych, które są niezbędne w każdej łazience. Należą do nich: płytki ceramiczne, ceramika sanitarna, specjalne oświetlenie oraz rozmaite akcesoria. Planując remont tego pomieszczenia, warto dłużej zatrzymać się przy wyborze kafelków. Dlaczego? Otóż, od ich rodzaju wiele zależy. Przede wszystkim, kładąc płytki ceramiczne na ściany oraz podłogi robi się to z myślą, że będą one służyć przez długie lata. Jest to inwestycja nie tylko kosztowna, ale również niezwykle czasochłonna i wymagająca odpowiedniej wiedzy fachowców, aby efekt po położeniu płytek był zadowalający. Kafelki powinny charakteryzować się zarówno interesującym designem, jak i praktycznością. Łazienka jest bowiem miejscem, w którym konieczne jest utrzymywanie jak najwyższego poziomu higieny i czystości. Ułatwią to płytki ceramiczne, które mają gładką powierzchnię. W przeciwnym razie, we wszystkich zagłębieniach i rowkach będzie gromadził się brud, który jednocześnie będzie niezwykle trudno usunąć. Warto także zdecydować się na jasne, pastelowe kolory w sytuacji, gdy jest się właścicielem małej łazienki. Takie rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie wyda się większe i przestronniejsze niż jest w rzeczywistości. Większe pole do popisu mają szczęśliwi posiadacze dużych łazienek, czasem nawet salonów kąpielowych. Wówczas bez przeszkód można bawić się kolorami i wzornictwem. Warto także zainteresować się nowościami w wystroju wnętrz. Do takich należą tapety, drewno oraz szkło, które zastępuje tradycyjne płytki ceramiczne. Oczywiście takie rozwiązania są z reguły droższe, jednak zdecydowanie bardziej efektowne. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, producenci drewnianych elementów wykończeniowych oferują produkt wytrzymały na ekstremalne warunki, jakie nierzadko panują w łazience spowodowane wysokim poziomem wilgotności. Podobnie dzieje się w przypadku nowoczesnych tapet. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie różnych elementów. Interesująco będzie wyglądać łazienka wykończona drewnem i kafelkami. Należy jednak przy tym pamiętać, aby zrobić to w umiejętny sposób, który pozwoli uniknąć niepotrzebnego wrażenia kiczu i tandety.

Dla wszystkich tych osób, które nie dysponują dużym funduszem remontowym, powstały płytki ceramiczne, które znakomicie imitują drewno. Jest to nowość, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Dzięki temu każdy, kto marzył o drewnie w łazience, a nie stać go na takie rozwiązanie, może zastąpić je innowacyjnymi kafelkami. Na pierwszy rzut oka nie da się rozpoznać, że mamy do czynienia z tradycyjnymi płytkami, a nie prawdziwym drewnem. Poza tym, takie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ łatwiej utrzymuje się w czystości płytki ceramiczne niż jakiekolwiek inne tworzywa. Nawet, jeśli producenci do ich stworzenia opierają się o najnowsze technologie i rozwiązania.

Decydując się na remont łazienki, warto zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, aby wnętrze cieszyło wspaniałym wyglądem przez wiele kolejnych lat. W związku z tym, nie tylko płytki ceramiczne zasługują na większą uwagę. Należy skupić się również na odpowiednim oświetleniu pomieszczenia oraz dobraniu właściwej ceramiki sanitarnej. Na współczesnym rynku oferującym różnego rodzaju produkty, znaleźć można innowacyjne rodzaje oświetlenia łazienkowego, które łączy estetykę z funkcjonalnością. Podobnie jest w przypadku kabin prysznicowych, wanien, umywalek i sanitariatów. Warto wybrać takie, które odznaczają się oryginalnym wyglądem.