Wielu z nas marzy o swoim własnym mieszkaniu, nic więc dziwnego, że coraz częściej to właśnie kupno mieszkania jest dla nas sprawą priorytetową. Ze względu jednak na wysokie koszty zakupu oraz konieczność zaciągania obciążających domowy budżet kredytów hipotecznych, wiele osób waha się pomiędzy typowaniem lokali pochodzących z rynku wtórnego oraz tych, nabywanych bezpośrednio od deweloperów. Każda z opcji posiada swoje wady i zalety, warto więc przyjrzeć się bliżej plusom i minusom posiadania mieszkania deweloperskiego.

Rynek wtórny pełen jest niezwykle bogatych ofert, jednak najczęściej nabycie lokalu w starym budownictwie powiązane jest z licznymi kosztami wynikającymi z remontów lub napraw spółdzielczych. Ogromne ceny mieszkań w dużych miastach, niezależnych od standardu oraz ich wielkości sprawiają, że coraz więcej osób podejmuje ryzyko i walczy o mieszkania deweloperskie, najczęściej zlokalizowane w osiedlach budowanych na obrzeżach miast, lub mniejszych miejscowościach oddalonych od aglomeracji o kilka czy kilkanaście kilometrów. Wybór takiej opcji może być oczywiście skomplikowany z punktu widzenia dojazdu do centrum miast, zwłaszcza wtedy, kiedy poszczególne osoby są w nich zatrudnione, wiele osób zgodnie jednak twierdzi, że taki wybór i tak jest znacznie korzystniejszy od konieczności duszenia się na niewielkich powierzchniach mieszkaniowych.

Mieszkanie w nowym budownictwie jest bez wątpienia atrakcyjną i kuszącą propozycją, niestety jednak bardzo kosztowną, co dostrzega każdy, kto zdecydował się sięgnąć po mieszkania deweloperskie. Problemy nie dotyczą oczywiście tylko kwestii finansowych, ale także psychologicznych, przede wszystkim dlatego, że wiele osób ciągle nie ma do deweloperów zaufania, zastawiając się za każdym razem czy zakupione przez nie mieszkania będą pozbawione defektów a umowy kruczków prawnych napisanych drobnym drukiem na końcu umowy. Przed przystąpieniem do zawarcia umowy kupna-sprzedaży dobrze więc wcześniej przyjrzeć się realizacji inwestycji i sprawdzić jej legalność np. w księgach wieczystych. O konieczności dokładnego czytania umowy nie trzeba już chyba nikogo informować, ponieważ wiele z kontrowersji zazwyczaj wiąże się z nie zwracaniem uwagi na zapisy umieszczane w poszczególnych paragrafach. Nabywając mieszkania deweloperskie dobrze też zwracać uwagę na lokalizację, metraż pomieszczeń oraz ich liczbę, a także bezpieczeństwo okolicy i monitoring, ponieważ zazwyczaj są to główne czynniki decydujące o tym czy dane osiedle będzie przez nas wytypowane czy też nie. Niezbędne jest dopilnowanie, aby wybrane przez nas mieszkanie odznaczało się najwyższą jakością wykonania, na co jednak nie zawsze zwracają uwagę potencjalni nabywcy. Jakie więc powinny być dobre mieszkania deweloperskie? Przede wszystkim energooszczędne, przestronne, dokładnie wykończone i wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria i elementy, jak chociażby drzwi antywłamaniowe, parapety, okna czy podłogi. Jeżeli w ofercie deweloperów bardzo precyzyjnie określone są standardy lokali oraz znajdujące się wewnątrz nich urządzenia RTV i AGD, najczęściej odbiorcy wybierają te mieszkania, które są już w pełni wyposażone, dzięki czemu mogą zaoszczędzić czas i pieniądze konieczne do urządzenia mieszkania zgodnie z własnymi oczekiwaniami.

Wiadomo oczywiście, że takie mieszkania deweloperskie nie będą się wyróżniały niczym oryginalnym i nie będą dostosowane bezpośrednio do naszych gustów czy oczekiwań, najczęściej jednak są w pełni funkcjonalne, ergonomiczne i utrzymane zgodnie ze standardami dekoratorskimi popularnymi w danym czasie. Oprócz wyglądu samego wybranego przez nas mieszkania niezwykle istotny jest wizerunek całego osiedla oraz najbliższej okolicy, przede wszystkim więc warto sprawdzić czy w najbliższym otoczeniu znajdują się podstawowe sklepy, węzły komunikacyjne, elementy infrastruktury czy obiekty użyteczności publicznej, ponieważ codzienne dojeżdżanie do poszczególnych zabudowań oddalonych od naszego miejsca zamieszkania o kilka kilometrów jest nie tylko uciążliwe, ale i kosztowne.