Każdy rodzic bacznie obserwuje swojego maluszka i codziennie odkrywa w nim nowe talenty. Małe dzieci są niezwykle ciekawe świata, interesuje je więc niemal wszystko, dlatego często rodzice mylą ciekawość z talentem w danej dziedzinie. Nie podlega jednak wątpliwości fakt, iż każde dziecko posiada talenty ukryte, jak jednak możemy je odkryć w czasie obserwacji dziecka?

Jak podkreślają nauczyciele dziecko uzdolnione muzycznie często powtarza zasłyszane dźwięki i melodie, wystukuje ich rytm, cieszy się z kontaktu z muzyką, często rytmicznie tańczy. Z pewnością w trakcie codziennej zabawy zauważymy u swojego dziecka takie właśnie zachowania. Warto podkreślić, iż nie bez znaczenia dla rozwoju talentu jest otoczenie, w jakim dziecko się znajduje. Jeżeli w domu rodzinnym często słychać muzykę, zwłaszcza klasyczną, rodzice grają na instrumentach, często bawią się z dzieckiem, to bez wątpienia dziecko częściej będzie wykazywało muzyczną pasję, niż dziecko w którego domu nie interesowano się muzyką. Jeżeli mamy problem z określeniem predyspozycji dziecka możemy także porozmawiać z przedszkolanką, która na co dzień ma kontakt z dzieckiem. Zapytajmy ją jak reaguje ono na zajęcia z rytmiki, czy chętnie bawi się z innymi dziećmi. Z pewnością takie informacje pomogą nam podjąć dalsze decyzje.

Oprócz zajęć w szkole, a także zabaw muzyczno-rytmicznych w domu możemy także zapisać dziecko do miejsca, w którym jego talentem zajmą się profesjonaliści. Szkoła muzyczna Poznań, to doskonałe rozwiązanie już dla dzieci pięcioletnich, które swoją edukację muzyczną zacząć mogą od nauki gry na keyboardzie, by w kolejnych latach wybrać odpowiedni dla swoich osobistych upodobań instrument. Pamiętajmy, że to dziecko powinno mieć decydujący wpływ na to, na jakim instrumencie będzie grało, ponieważ decydując się na taki krok spędzało będzie długie godziny na treningach. Powinny więc one sprawiać mu wiele radości. Dlaczego warto kształcić dziecko w kierunku muzycznym? Tego typu zajęcia mają zbawienny wpływ na młodego człowieka – poprawia pamięć i koncentrację, uczy skrupulatności, a także pomaga walczyć z nieśmiałością. Gra na instrumentach owocuje także w późniejszym wieku, pozwala bowiem na dłużej zachować sprawność intelektualną. Jak więc widzimy jest to doskonała inwestycja w przyszłość naszego dziecka.