Psy należą do bardzo rozumnych i mądrych zwierząt, dlatego nierzadko są naszymi najlepszymi kompanami podróży i zabaw. Z reguły czworonogi – szczególnie te młode – uwielbiają spacery i przebieżki po różnego rodzaju parkach czy lasach. Warto jednak pamiętać, że pies nie zadba samodzielnie o swoją higienę, dlatego to my – jako odpowiedzialni właściciele i przyjaciele pupila – powinniśmy pomóc mu utrzymać estetyczny i przede wszystkim zdrowy wygląd. Czas poświęcany na dbałość o higienę psa jest oczywiście różny w zależności od tego, jaki tryb życia prowadzi nasz pupil. Jeśli często przebywa na dworze i lubi „odkrywcze” sposoby badania nowych terenów, z reguły posiada również tendencję do szybkiego zabrudzenia sierści. W takich przypadkach poważniejsze zabrudzenia należy usuwać w miarę możliwości na bieżąco. Bez względu na to, czy zwierzę przebywa częściej w domu czy na podwórku.

Czesanie futerka

W kontekście pielęgnacji psiego futerka bardzo istotny okazuje się oczywiście wybór odpowiedniej szczotki, dzięki której będziemy mogli wygodnie, efektywnie i szybko rozczesać sierść pupila. Latem, gdy pogoda sprzyja wysokim temperaturom, zwierzaki powinny być wyczesywane częściej. Dzięki takim zabiegom pomagamy czworonogowi pozbyć się nadmiaru martwej sierści, co w efekcie przekłada się na większy komfort i lepsze samopoczucie zwierzęcia.

Kąpiel psa

Raz na jakiś czas warto psa wykąpać. Na przykład wtedy, gdy bardzo się pobrudzi lub gdy widzimy, że od ostatniej kąpieli minęło już stosunkowo dużo czasu i sierść ponownie wygląda na zaniedbaną. Warto pamiętać, by do kąpieli używać wyłącznie specjalnych szamponów przeznaczonych do skóry i włosia czworonoga. Kosmetyki dla ludzi zawierają z reguły szkodliwe dla zwierzaków substancje, dlatego ich stosowanie może poważnie zaszkodzić naszemu pupilowi.

Jeśli nie możemy poradzić sobie z codzienną pielęgnacją psiego futerka, raz na jakiś czas możemy wybrać się do psiego fryzjera. Takie salony pojawiają się coraz częściej w polskich miastach i co ciekawe cieszą dość dużym, rosnącym zainteresowaniem.