Wielu z nas zastanawia się nad doborem odpowiedniej techniki grzewczej w swoim domu. Coraz większą popularnością cieszą się ostatnimi czasy rozwiązania ekologiczne, czyli takie, które pozwalają zaoszczędzić energię z wyczerpywalnych źródeł. Jednak poza oszczędnością samego surowca, ważna jest także oszczędność naszych pieniędzy.

Nowoczesny dom, to miejsce przyjazne dla środowiska, czyli takie, które jest wygodne dla jego domowników, tanie w utrzymaniu, a przy tym bezpieczne. Największym problemem ekologicznym w budownictwie są nie tylko surowce służące do budowy, ale również samo źródło ogrzewania. W naszym klimacie rezygnacja z tego elementu instalacji jest po prostu niemożliwa. Znakomitym wyborem okazują się zatem kolektory słoneczne, będące prostym systemem służącym do wytwarzania i przetwarzania energii cieplnej pozyskiwanej z niewyczerpalnego źródła promieni słonecznych. Kolektory, lub potocznie zwane baterie słoneczne, ustawiane są w miejscu, w którym promienie docierają do niego przez najdłuższy okres dnia lub roku. Odbierają one energię słoneczną i przetwarzają ją na energię cieplną, dla substancji, która będzie następnie to ciepło rozprowadzać bo przeznaczonej do ogrzania powierzchni. Nośnikiem ciepła jest zazwyczaj woda, ale stosuje się w tym przypadku również glikol będący również cieczą oraz gaz. Kolektory słoneczne mają najprzeróżniejsze zastosowanie i różniąc się przy tym przede wszystkim swoja budową. Najczęściej stosowane są kolektory płaskie oraz próżniowe.

Kolektory płaskie dzielą się również na cieczowe, gazowe i dwufazowe. Ich charakterystyka polega na zastosowaniu wełny mineralnej jako materiału izolującego, co nie jest najdoskonalszym rozwiązaniem, ale za to nie wymaga tak dużej sprawności całego układu, jak w przypadku kolektorów próżniowych. Kolektory próżniowe są zazwyczaj droższe. Izolację stanowi tutaj próżnia, która jako specyficzny rodzaj materiału uniemożliwia jakikolwiek ruch cząsteczek powietrza. Nie zawsze jest jednak tak, że tego typu kolektory słoneczne są bardziej skuteczne od kolektorów typu płaskiego. Bowiem wpływ na skuteczność mają również inne części całego układu, takie jak na przykład szklana rura. Najważniejsze jest, aby ciepło pozyskiwane z promieni słonecznych jak najlepiej i jak najszybciej docierało do środka. Ważne jest zatem wypośrodkowanie między skutecznym i solidnym materiałem poszczególnych elementów i ich optymalnie cienką powłoką umożliwiającą dostanie się energii do wnętrza kolektora oraz dobrą i skuteczną izolacją.

Kolektory słoneczne płaskie mają budowę złożoną. Składają się z absorbera, który stanowi tutaj zazwyczaj miedziana blacha. Kolektor pokryty jest powłoką szklaną. Składa się również z wymiennika ciepła, czyli rury, o której była mowa powyżej oraz izolacyjnego materiału – wełny mineralnej. Baterie te mają największe zastosowanie w budownictwie mieszkalnym. Są one bowiem stosunkowo tanie i zapewniają oszczędność pieniędzy w przyszłości. Natomiast w skład kolektora próżniowego wchodzą rury próżniowe, które doskonale izolują energie cieplną. Samo pozyskiwanie ciepła nie jest w tym przypadku narażone na duże straty energii. Z tego względu są one stosowane przez cały rok kalendarzowy, przynosząc ciepło również zima i jesienią. Niektóre kolektory próżniowe wyposażone są w dodatkowy układ wspomagający pozyskiwanie energii słonecznej. Mają one zazwyczaj postać zwierciadła. Ponieważ wymagają one nowocześniejszych rozwiązań, stanowią one droższy wariant montażu techniki grzewczej w domu. Problemem jest tutaj również cała konstrukcja tego typu baterii. Ponieważ została zaplanowana na jak najskuteczniejsze pozyskiwanie ciepła, jest przy tym mniej trwała. I tak w przypadku kolektora płaskiego, może on spędzić na naszym dachu nawet do dwudziestu pięciu lat, tak kolektory słoneczne próżniowe trzeba nieustannie oczyszczać z opadów i montować w takim miejscu, by po kilku latach nie straciły swojej wydajności.

Najważniejszą częścią układu jest absorber, którego specyfika polega na pobieraniu ciepła promieni słonecznych oraz  przetwarzanie go w energię możliwą do konkretnego wykorzystania dla pojedynczego urządzenia lub ogrzania albo zasilenia budynku. Bardzo ważny jest zatem sposób wykonania absorbera i jego montażu. Powinien on charakteryzować się jak najwyższą trwałością. Kolektory słoneczne mogą posiadać układ absorbera w dwóch wariantach: meandrowym lub harfowym. Obecnie przeprowadzane są badania, które maja na celu zwiększenie pracy kolektorów przy równoczesnym zwiększeniu ich odporności na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, takich jak wahania temperatur, śnieg, deszcz i grad. Sam wybór zestawu solarnego nie wystarczy. Musimy pamiętać o profesjonalnym montażu, który wspomoże wydajność kolektora w maksymalny sposób.

Urządzenia solarne są bez wątpienia bardzo dobrym rozwiązaniem opartym na nowej oszczędnej technice uzyskiwania energii cieplnej. Musimy jednak pamiętać, że ich ustawienie wymaga skrupulatnego planowania. Są bowiem narażone na działanie czynników atmosferycznych przez cały okres roku kalendarzowego. Dlatego tez powinny być złożone z jak najwyższej jakości materiałów. Zagrożeniem ich wieloletniej sprawności są zarówno zmienne warunki panujące na zewnątrz, jak i wewnętrzne działanie kolektorów.

Kolektory słoneczne są zbudowane najczęściej z płyty krzemowej, która umożliwia przechwytywanie energii promieniowania słonecznego. Energia ta ma postać ładunku, dlatego wykorzystanie baterii słonecznej nie ma granic. Najczęściej są one jednak stosowane do ogrzania wody lub powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Dobrej jakości kolektory renomowanych producentów znaleźć można w sklepie http://www.sjsgroup.pl/pl/sklep/kategoria/kolektory-sloneczne,486,1173,1.html. Z ich działania korzysta się również w miejscach o ograniczonym dopływie prądu. Oprócz stosowania ich w przemyśle budowlanym, są również wykorzystywane do zasilenia urządzeń elektrycznych na drogach, polach, łąkach, w podróży na wodzie oraz na ogródkach działkowych i wielu innych miejscach. Energia, która zostaje przetworzona, w zależności od wielkości układu, jest w stanie zasilić zarówno małe urządzenie, jak i dużej wielkości pomieszczenie przeznaczone do użyteczności publicznej.