Kominek z płaszczem wodnym, to rozwiązanie z którego coraz chętniej korzystają osoby budujące własne domy, a także te, które pragną przeprowadzić mały remont w swoim mieszkaniu. Skąd popularność tego rodzaju rozwiązania? Kominek, to źródło stosunkowo taniego ciepła. Jest to także rozwiązanie, które umożliwia stworzenie w naszycm domu odpowiedniego, ciepłego nastróju, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu z domowników.

Czym jest płaszcz wodny?

Jak pokazują badania ogrzewanie domu przy użyciu ogrzewania elektrycznego, olejowego, czy gazowego jest drogie. Te źródła energii są bowiem niezwykle kosztowne i dlatego też wielu z nas poszukuje z zaciekawieniem alternatywnych możliwości, któe umożliwią nam zapewnienie ciepła w domu mniejszym kosztem. Oczywiście współcześnie montowane kominki różnią się od tych dawnych, ponieważ nie zawierają tak zwanego otwartego paleniska, lecz opierają się na solidnych wkładach czerpiących w pełni energię ze spalanego drewna. Ostatnio postanowiono jednak wykorzystać moc kominka jeszcze bardziej tworząc tak zwane kominki z płaszczem wodnym. Postanowiono wykorzystać fakt, iż w palenisku kominka występuje wysoka temperatura. Umieszczając więc nad nim rurę z wodą, można zapewnić jej ciągłe podgrzewanie. Wymiennik sprawia, że wkład kominka jest kotłem na drewno, a my mamy nie tylko ciepło w każdym pomieszczeniu, ale także zapewniamy sobie gorącą wodę. Warto jednak uświadomić sobie, że rzadko kominej jest jedynym źródłem ogrzewania w naszym domu. Drewno bowiem pali się tylko kilka godzin, a my nie zawsze mamy możliwość uzupełnienia niedoboru drewna w kominku. Na dodatek mrozy mają zły wpływ na isntalację o dopuścić mogą do jej zniszczenia. Warto wiec do istalacji dogdłączyć drugie źródło ciepła. Na przykład kocioł gazowy, olejowy czy elektryczny, który załączał się będzie w momencie wygaśnięcia pieca. Jeżeli nie interesują nas takie rozwiązania możemy zainstalować zautomatyzowany kominek z płaszczem wodnym, który wyposażony jest w urządzenie umożliwiające współpracę istalacji c.o. oraz systemu zamkniętego. Instalacja może być bowiem w takim wypadku sterowana automatycznie. W ten sposób nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów w chwili, gdy kominek przestanie produkować ciepło.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Jeżeli chcemy, aby korzystanie z kominka z płaszczem wodnym było w pełni bezpieczne powinniśmy skorzystać z zamontowania kilku elementów, które zapewnią nam bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Jednym z takich elementów jest wężownica schładzająca, która pomaga odprowadzić ciepło z układu zamkniętego przez co nie doprowadza do jego przegrzania. Ważne są także zawory termostatyczne, które nie doprowadzają do groźnego zagotowania się wody, czy przekroczenia temperatury 95 stopni. Zawory wstawiamy w rurę, która doprowadza wodę z wodociągu do wężownocy. Cujnik osadzony jest w rurze, dzięki czemu mamy sprawdzone informacje o panującej temperaturze. Jeżeli dana temperatura zostaje przekroczona, to z płaszcza wodnego zostaje puszczona chłodząca, zimna woda, która szybko oddala zagrożenie przegrzania układu. Oczywiście powinniśmy także pamiętać o regularnych przeglądach naszego kominka, aby mieć pewność, że wszystkie elementy naszego kominka są w pełni sprawne.